18.05 2016

Za duchem Kopernika i zapachem piernika! – wycieczka klasy VI i IG

W poniedziałek, 16 maja 2016 roku, klasy VI i IG wraz z opiekunami  wybrały się do Torunia - urokliwego miasta nad Wisłą.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Planetarium.  Obejrzeliśmy seans pt. „Cudowna podróż”, podczas którego poznaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Poznaliśmy Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdziliśmy, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Teraz nie będziemy mieć problemu z dziesiątkami pytań w stylu:

  • Dlaczego w nocy jest ciemno i czy niebo może być czerwone?
  • Co to jest gwiazdozbiór?
  • Czy to prawda, że na niebie są wozy i niedźwiedzie z ogonami?
  • Jak wygląda Księżyc z bliska?
  • Czym są gwiazdy?
  • Czy na innych planetach są kosmici?

Następnie wraz z panią przewodnik udaliśmy się pod Krzywą Wieżę, czyli starą basztę owianą dość zabawną legendą. Według tej legendy Wisła zaczęła podmywać mury starej baszty. Baszta nie mogła już dalej wytrzymać naporu fal, przekrzywiła się i zaczęła krzyczeć: "Proszę cię Wisło, nie rób tego, bo runę" , "to ruń" odpowiedziała jej Wisła. Słowa Wisły zostały usłyszane przez dwóch przechodzących tamtędy wędrowców, którzy to miasto zaznaczyli usłyszanymi słowami na mapie. Właśnie stąd miała się wziąć nazwa miasta Toruń.

Zaraz po tym zwiedzaliśmy ruiny Zamku Krzyżackiego, Żywe Muzeum Piernika , kościół Najświętszej Marii Panny, pomnik Mikołaja Kopernika, starówkę, sympatyczną figurę osiołka – kryjącego za sobą dosyć ciemną stronę toruńskiej historii mieszczańskiej. Nie zabrakło oczywiście czasu na zakup pamiątek, wizyty w naszym ulubionym McDonaldzie i zajrzenie do sklepu z toruńskimi piernikami.

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net