14.09 2016

Tymczasem w Szymbarku...

Od poniedziałku 12 września do piątku 16 uczniów naszej szkoły podstawowej uczestniczyło w zajęciach Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku „Zielonej Szkole”.

Dzień pierwszy

Pierwszy dzień był pod znakiem entomologii. Spotkaliśmy się z Panią  Małgosią specjalistą od owadów. Zajęcia na łące to nie lada zadanie dla naszych przyrodników. Łapanie w siatkę owadów i ich rozpoznawanie poszerzyły wiedzę na temat tej grupy zwierząt: koniki polne, tarczówka, krzyżaki, motyle, biedronki, skorki, straszyki.

Dzień drugi

Drugi dzień pobytu naszych przyrodników w Szymbarku upłynął w wysokiej temperaturze i w otoczeniu pięknej przyrody. Pierwsze zajęcia odbyły się z Panem Mateuszem pod hasłem „Rozpoznawania pospolitych gatunków drzew” oraz poszukiwaniu śladów i tropów zwierząt. Nasi uczestnicy wykonywali zadani, prezentowali swoje zadania i świetnie się bawili. Po południu było poważnie praca z mapą i busolą, pochłonęły bez reszty nas wszystkich. Wyznaczanie azymutów i ukrycie skarbu wprowadziło zdrową rywalizację wśród dziewcząt i chłopców. Wynik ostateczny był na korzyść dziewczyn ale zabawa świetna dla wszystkich.Drugi dzień pobytu naszych przyrodników w Szymbarku upłynął w wysokiej temperaturze i w otoczeniu pięknej przyrody. Pierwsze zajęcia odbyły się z Panem Mateuszem pod hasłem „Rozpoznawania pospolitych gatunków drzew” oraz poszukiwaniu śladów i tropów zwierząt. Nasi uczestnicy wykonywali zadani, prezentowali swoje zadania i świetnie się bawili. Po południu było poważnie praca z mapą i busolą, pochłonęły bez reszty nas wszystkich. Wyznaczanie azymutów i ukrycie skarbu wprowadziło zdrową rywalizację wśród dziewcząt i chłopców. Wynik ostateczny był na korzyść dziewczyn ale zabawa świetna dla wszystkich.

Dzień trzeci

W trzecim dniu pobytu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej nasi uczniowie uczestniczyli w przyrodniczych podchodach z Panem Mateuszem. Grupa chłopców jako zające uciekała przed lisami, czyli grupą goniących dziewczyn. Liczne zadania na trasie, które wymagały wykazania się wiedzą sprytem i pomysłem na dobre zintegrowały naszych uczestników. Zbieranie szyszek, leśna gimnastyka, układanie piosenki i ćwierkanie odgłosów ptasich zmobilizowały w 100% lisy. Finał z korzyścią dla lisów wprawił zające w zakłopotanie. Po obiedzie wyruszyliśmy na łąkę poszukiwać rośliny jadalne potrzebne nam do ugotowania zupy i zrobienia herbatki. Pan Piotr wprowadził nas w tajniki świata roślin „ Dzikie jadalne – dzikie niejadalne”, uświadomiliśmy sobie znaczenie „ chwastów” w codziennym życiu człowieka. Zupka była wyśmienita a herbatka relaksująca. Przed nami  wieczorna dyskoteka.

Zobacz to na YouTube

Dzień czwarty

To co dobre i przyjemne bardzo szybko mija. I nasz pobyt w cudownym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku dobiega końca. Przed nami ostatnia noc a za nami dzień pełen wrażeń. Rozpoczęliśmy go pięknym słońcem i przywitaniem się z Panią Małgosią - hydrobiologiem z Gdańska, która zabrała nas nad jezioro Ostrzyckie. „Życie w kropli wody” to temat przewodni spotkania. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o kropli wody oraz wyławialiśmy organizmy wodne: małże, raki, omułki itp. W tak pięknym otoczeniu nie mogliśmy odmówić sobie kąpieli. Dziękujemy Pani Małgosi za wspaniałą lekcję na brzegiem jeziora, jesteśmy zachwyceni.

Po obiedzie nadszedł czas na rewanż podchodów przyrodniczych. Role  się odwróciły i tym razem grupa dziewczyn uciekała przed goniącymi ich lisami. Chłopcy mieli wiele zadań na swojej drodze i musieli nieźle główkować nad ich rozwiązaniem. Nawet musieli wykonać telefon do o. Ryszarda aby uratować swoje ogony.

Ognisko przy którym podsumowaliśmy nasz pobyt zakończył nasz dzisiejszy dzień.

Dziękujemy wszystkim prowadzącym zajęcia za przekazanie nam tak cennych informacji. Dziękujemy Panu Mateuszowi za gościnę a Pani Ani ”kobiecie wulkan” za porządek i pozytywną energię. Wyjeżdżamy z masą wrażeń, wiadomości i wrażliwości na otaczającą nas przyrodę.

Zobacz to na YouTube

Dzień ostatni

Dzień ostatni naszego pobytu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku to dzień podsumowań. Pan Mateusz nagrodził trójkę naszych małych przyrodników upominkami książkowymi o treści przyrodniczej. Szczęśliwcami byli: Nikola Masz, Dominika Białowicz i Jakub Kozera. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki przyrodnicze. Podsumowując nasz pobyt powspominaliśmy: Ziemniaka, Spinkę, Azymuty, Busolę, Podchody, Makarenę, Serduszka z wody, gotowanie roślinnej zupy……. i przepiękną pogodę. Jeszcze ostatniego dnia przed zapakowaniem bagaży do szkolnego busa wyruszyliśmy na leśną wyprawę.

W tym miejscu  naszego ostatniego dnia dziękujemy Pani Monice Rekowskiej za zorganizowanie i zaplanowanie tak wspaniałych zajęć. Za trud i serce włożone w organizację tak wspaniałego tygodnia.

Podziękowania kierujemy też w stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za finansowe wsparcie pobytu naszej grupy.

Dziękujemy

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net