11.12 2017

Zielona Szkoła w Schodnie

 

4 grudnia 19 uczniów z klasy VI i VII rozpoczęła swój tygodniowy pobyt w Zielonej Szkole Schodno położonej w Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Aura pogodowa mroźna i śnieżna nie zraziła naszych przyrodników do pierwszych zajęć z Panią Romaną Szlagowską w poszukiwaniu odpowiedzi na zadania znajdujące się w różnych miejscach na terenie lasu. W dalszej części  dnia młodzi chemicy poszukiwali odpowiedzi na przyrodnicze zjawiska  wykonując doświadczenia i eksperymenty chemiczne. Wulkany zbudowane z masy solnej oraz badanie odczynników substancji znajdujących się w życiu codziennym pochłonęła naszych uczniów bez granic.

Drugiego dnia pobytu obserwowaliśmy różne gatunki ptaków z Panem Adamem Michalakiem. Dowiedzieliśmy się jak prawidłowo zrobić budki lęgowe i w jakim miejscu je umieścić. Mimo mroźnej pogody spotkaliśmy gatunki ptaków charakterystyczne dla tej aury. Zaobserwowaliśmy łabędzie Nieme , także różne gatunki jaskółek oraz sikorki.  Dowiedzieliśmy się że choć ptak mały  taki jak trznadel potrafi zmierzyć się z większymi od siebie drapieżnikami. W drugiej części dnia z Panią Aleksandrą Jarzyńską poszukiwaliśmy tropów ssaków leśnych, Ślady sarny, dzika, lisa, mysz leśnych, zająca odciśnięte na śniegu doprowadziły nas do paśnika. Przy paśniku dowiedzieliśmy się jak dokarmiać zwierzęta leśne i jakie znaczenie ma ten  pokarm dla zwierząt w porze zimowej. Udało nam się spotkać przy paśniku leśnika , który przywiózł buraki cukrowe dla zwierząt.

Trzeciego dnia pobytu w Zielonej Szkole w Schodnie po śniadaniu odbyły się wypieki chleba, z Panią Lucyną Mollin. Każdy z uczniów upiekł własny chlebek w prawdziwym chlebowym piecu.  Następnie  odbyły się warsztaty poszukiwania bobra, niestety nie zaobserwowaliśmy bobra europejskiego bo warunki pogodowe nie pozwoliły nam na dłuższą obserwację. Po poszukiwaniach zebraliśmy się na salę i zrobiliśmy prawdziwą telewizyjną debatę na temat bobra. W drugiej części dnia odwiedziła nas Pani Małgorzata Piotrowicz wraz ze swoimi zwierzętami. Dowiedzieliśmy się że każdy owad jest pożyteczny na swój sposób. W czasie zajęć z owadami odwiedził nas święty Mikołaj ,który wręczył każdemu po słodkim upominku .Na końcu zajęć każdy miał okazje dotknąć zwierzę pani Małgorzaty – kartofla , spinki, karalucha..Każdy z uczniów był zachwycony zajęciami ,które były bardzo ciekawe .                                                          

Czwartego dnia pobytu w Zielonej Szkole w Schodnie po śniadaniu odbyły się warsztaty przyrodnicze z Panią Małgosią Hydrologiem z Gdańska. Wyruszyliśmy w teren na ścieżkę przyrodniczą która zaprowadziła nas na torfowisko wysokie. Tego dnia dowiedzieliśmy się o  tym jak rośliny w  przygotowują się do zimy. W drugiej części dnia spotkaliśmy się z Panią Aleksandrą dowiedzieliśmy się jakie były początki powstawania papieru- papirusa,  tworzyliśmy papier czerpany. Każdy z nas wykonał swoją kartkę i był zachwycony na zakończenie dnia mieliśmy ognisko z kiełbaskami .

To co dobre szybko się kończy. W tym miejscu na ręce Pani Lucyny Mollin i Aleksandry Jarzyńskiej składamy  podziękowania za zorganizowanie naszego pobytu, za  klimat i atmosferę panującą w Zielonej Szkole Schodno oraz organizację tak wspaniałych zajęć z edukacji przyrodniczej. Serdeczne podziękowania kierujemy do WFOŚiGW w Gdańsku za umożliwienie i współfinansowanie  pobytu uczniom naszej szkoły. Dziękujemy

Uczniowie VI klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Niepoględziu wraz z opiekunami.

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net