09.04 2021

Wielkanocne palemki w wykonaniu dzieci uczących się języka kaszubskiego

Z bukszpanu, krepy, kłosów zbóż, wszystkie kolorowe i, co najważniejsze, wykonane własnoręcznie - takie palmy powstawały na zajęciach języka kaszubskiego w naszej szkole. Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. W Niedzielę Palmową, która upamiętnia przekroczenie bram Jerozolimy przez Chrystusa, palmy zabiera się do kościoła, aby zostały poświęcone.

Dawniej nie było na Kaszubach zwyczaju robienia kolorowych palm. Do kościoła nosiło się pęczek wierzbowych bazi związanych wstążeczką. Kaszubi wierzyli, że poświęcone gałązki wierzbowe posiadają magiczną moc, dlatego umieszczali je w całym swoim obejściu. Według dawnych wierzeń, popiół po ich spaleniu jest świetnym lekarstwem, a palemka wrzucona w fundamenty domu przynosi szczęście. Święcone gałązki miały zabezpieczać przed chorobami i po przyjściu z kościoła domownicy połykali jednego kotka bazi, co miało zapewnić im zdrowie.

Na naszych zajęciach palmy powstawały z bukszpanu, kwiatów z krepy, kłosów zbóż czy bazich kotków. Każdy układał kompozycje według własnego pomysłu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy.


Wielkanocna pisanka z motywami kaszubskimi

Jajko było na Pomorzu i Kaszubach od zawsze obecne w symbolice świąt, lecz nie dzielono się nim na znak przekazywania życzeń. Od zawsze jajko gościło też na kaszubskim świątecznym stole – kaszubską tradycją wielkanocną było podanie dla rodziny na niedzielne śniadanie wielkiej jajecznicy na boczku. Smażono ją na bardzo dużej patelni, z której każdy nakładał sobie porcję. Dziś może to brzmieć skromnie, ale po czterdziestu dniach postu taki posiłek był prawdziwym rarytasem. Zresztą nie była to jedyna potrawa kaszubskiego wielkanocnego stołu.

Przygotowując tegoroczne święta – zadbajmy, by nasze wielkanocne stoły i nasze koszyczki wypełniły własnoręcznie zdobione pisanki. Ważne, by były dziełem naszych rąk, a zarazem świadectwem wciąż żywych w Polsce najpiękniejszych tradycji świątecznych.

Takie piękne jajka wielkanocne przygotowali uczniowie naszej szkoły podczas zdalnych lekcji z języka kaszubskiego. Zapraszamy do galerii…..

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net