20.04 2022

Kwietnô  Niedzelã- Niedziela Palmowa

Przed Niedzielą Palmową na zajęciach języka kaszubskiego uczniowie klas I-IV przygotowali swoje palmy wielkanocne z bazi, bukszpanu i kwiatów z bibuły- wykonanych własnoręcznie. Na niektórych pojawiły się kwiaty w barwach niebiesko- żółtych. Uczniom sprawiło to dużo przyjemności, wszyscy skrupulatnie układali swoje niepowtarzalne kompozycje aby w niedzielę udać się z nimi do kościoła i je poświęcić.

Święta Wielkanocne, zwane po kaszubsku „jastrë”, niosą ze sobą duży zespół zwyczajów i obrzędów.

Wielkanocne zwyczaje na Kaszubach rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej. Uczniowie uczęszczający na język kaszubski w naszej szkole poznali wiele zwyczajów kaszubskich oraz mogli manualnie wykonać kilka ozdób wielkanocnych. Klasy pierwsze ozdobiły jaja w kaszubskie wzory, nieco starsi wykonali zajączki. Klasa piąta zmierzyła się z dawnym zdobieniem jajek- malowanie woskiem i barwienie. Natomiast klasy ósme zdobiły jaja metodą decoupagu z akcentem kaszubskim oraz upiekły chleb, który symbolizuje dostanie życie i jest najważniejszym symbolem świąt wielkanocnych, ponieważ przedstawia Ciało Chrystusa.

Okres przedświąteczny upłynął bardzo intensywnie, pracowicie i twórczo- co cieszyło się dużym zaangażowaniem ze strony uczniów. Bardzo dziękujemy naszym Kaszubom za aktywny udział w tych pracochłonnych zajęciachJ

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net