19.09 2011

Plon niesiemy, plon!


Kiedy kończy się czas żniw pora za plony podziękować Temu od którego wszystko mamy i tym, którzy potrafią dobrze z Nim współpracować. Tradycyjne DOŻYNKI wpisały się w kalendarz każdej gminy, powiatu i województwa. W tym roku mieszkańcy gminy Dębnica Kaszubska spotkali się na święcie plonów w Niepoględziu.

Po raz pierwszy mieszkańcy gminy Dębnica Kaszubska celebrowali tradycyjne Dożynki w Niepoględziu. Symboliczny bochen chleba z tegorocznych zbiorów, przynieśli do ołtarza starostowie dożynek: ANETA BOJANOWSKA i KAZIMIERZ PRZYDATEK. Podczas Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Dziekana Sylwestra Bąka dokonano poświęcenia dożynkowych wieńców i chleba. Wójt gminy EUGENIUSZ DAŃCZAK na którego ręce złożono tegoroczny plon, wraz ze starostami dożynek podzielili bochen chleba pomiędzy obecnych. Nagrodzono rolników, kombajnistów i traktorzystów. Dla wszystkich przygotowano posiłek oraz program artystyczny. Zabawa trwała do późnych godzin.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni goście, min. Posłowie:  Zbigniew Konwiński i Jolanta Szczypińska, przedstawiciele powiatu: Przewodniczący Rady Powiatu Pan Ryszard Stus wraz z reprezentacją radnych.

Niedziela 18 września 2011 r. wpisała się historię naszej miejscowości i gminy piękną uroczystością dziękczynienia za plon i za trud tych, którzy codziennie pracują na roli.  Wzorowa organizacja tej uroczystości to zasługa  Gminnego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia SPERANDA. Dla nas ten dzień miał dodatkowo wymiar symboliczny bo sześć lat temu (także była niedziela) cierpieliśmy z powodu pożaru naszej szkoły; podczas dzisiejszej uroczystości odbudowany pałac stanowił piękne tło, a odsłonięty niedawno pomnik Jana Pawła II był znakiem Bożego błogosławieństwa. Takie małe miejscowości jak nasza potrafią wpisać tak wiele w życie gminnej społeczności. Oby ten gminny chleb był dzielony sprawiedliwie – tak samo dla małych jak i dla wielkich. [O.R.I]

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net