18.01 2017

niepoględzkie jasełka 2017 — Rodzi się człowiek

Niepoględzkie jasełka 2017 za nami! Jest już tradycją, że coroczna inscenizacja ludowej formuły jasełek wpisuje się w wydarzenia i klimat jaki towarzyszył nam w ciągu całego minionego roku kalendarzowego. Tak było i tym razem. Oberża pani Dulskiej była sceną wydarzeń poprzez, które przewijało się wiele postaci obarczonych wadami, z których w tym roku postanowiliśmy się śmiać; publiczność dobrze odczytała cechy, których nie warto powtarzać. Jeśli poprawimy błędy łatwiej będzie nam zrozumień najważniejsze przesłanie Bożego Narodzenia – Bóg stał się człowiekiem aby odnowić w nas prawdziwy obraz Człowieka!

Podczas czterech przedstawień tegoroczne jasełka obejrzało prawie 850 widzów. Piątkowy spektakl otwierał świąteczne spotkanie zorganizowane dla przyjaciół naszej szkoły oraz dla mieszkańców Niepoględzia i Gałęzowa; przy wspólnym stole zasiadło tego wieczora 250 osób. „Formuła organizowania spotkania opłatkowego w okresie bożonarodzeniowym pozwala na przedłużenie radości tych wyjątkowych świąt” – podsumowała spotkanie pani wójt Iwona Warkocka.

Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim aktorom amatorom - uczniom Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum w Niepoględziu, za ich pracę i zaangażowanie w przygotowanie tegorocznych jasełek. Główną rolę zagrała w tym roku DARIA CHRYSTOFIAK; jako pani Dulska dominowała scenę i była źródłem inspiracji wszelkich intryg, w które wplątywała inne postaci. „Rodzinnie” wspierali ją: WIKTOR MŁYNARCZYK – Felicjan Dulski, SZYMON WOLNY – syn Józek (Józef), MAGDALENA PELA – córka Mela, MARTA SEWERYNIUK – córka Hesia, ich koleżanki – OLIWIA PIRCH i IZABELA GRZONKA oraz służąca Marysia (Maryja) – JULIA MAC. Klimat „wyższych sfer” swoimi aktorskimi kreacjami podtrzymywały: ciotka Juliasiewiczowa – MONIKA MALEK oraz Damy: NATALIA SMUTEK i SARA STRYCHALSKA.

Wyjątkową kreację aktorską stworzył na scenie KAROL BORODZIUK jako Pułkownik von Papczyński. Porządku starał się pilnować WIKTOR STRYCHALSKI jako Posterunkowy Wasyl. Nad „moralnością” czuwał zaś KACPER MICHALAK wcielając się w rolę Najjaśniejszej Eminencji. Los starała się przepowiadać DAGMARA ŻYTOWIECKA – cyganka.

Nie zabrakło wspaniałych kreacji ról drugoplanowych: miejskie opryszki – DAMIAN MŁYŃSKI I JAKUB STANISŁAWEK, gazeciarz – ADAM SKWARA, Żyd – AARON WANTOCH REKOWSKI/JAKUB KWIDZYŃSKI, Gienek – PAWEŁ KWIECIEŃ i ulubieńcy publiczności: Marian – IGOR STACHOWAIK i Helcia – DOMINIK SZREJDER.

Choć pojawiał się dopiero na końcu przedstawienia to jednak był najważniejszy: rolę Małego Jezuska zagrał w tym roku nasz przedszkolak KACPER JACKIEWICZ.  

Na scenie obok aktorów wystąpił chór: Krystian Andryszkowski, Przemek Borodziuk, Larissa Cyra, Kryspin Gierczyński, Kaja Grajczyk, Nikodem Mularczyk, Wiktoria Nowicka, Filip Strychalski, MałgorzataŚlusar, Mateusz Witkowski, Jonatan Wantoch Rekowski, Victoria Cyra, Martyna Stanisławek, Jacek Tomaszewski, Oliwia Gierczyńska, Dominika Białowicz, Kuba Kozera, Julia Pałubicka, Julia Cybulska, Weronika Bąk, Adrianna Komar, Paulina Makuch, Mikołaj Miniach, Sandra Mróz, Bartosz Wolny, Nicola Stachowiak, Weronika Błażejewska, Jessica Ziółkowska, Klaudia Smutek, Jakub Wolny. Łącznie na scenie wystąpiło 53 uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum w Niepoględziu.

Moi Drodzy aktorzy! Mam nadzieję, że brawa, które otrzymaliście (szczególnie te na stojąco) są dla Was fajną nagrodą za pracę, którą wykonaliście perfekcyjnie. Życzę Wam spokojnych i dobrych ferii oraz zasłużonego odpoczynku! Mam nadzieję, że do moich podziękowań dołączą się Wasi widzowie!

Chciałbym podziękować również całemu zapleczu technicznemu tego wydarzenia: muzyka i akompaniament – PAWEŁ PRZYBYŁO, charakteryzacja: GABRIELA CHRYSTOFIAK, MONIKA CZEPANIS, JOANNA RODA, światło i dźwięk: ADAM GRAJCZYK, scena i dekoracje – pracownicy Stowarzyszenia SPERANDA.

Tegoroczny scenariusz, dla którego inspiracją – poza wydarzeniami minionego roku – była pani Gabriela Zapolska (Moralność pani Dulskiej) popełniłem osobiście; miałem również przyjemność pracować z całym zespołem nad przygotowaniem jasełek zabawiając się jako reżyser.

Wraz z całym zespołem, który przygotował tegoroczne niepoględzkie jasełka życzę spokojnego i zdrowego roku 2017; i pamiętajcie nasze przesłanie – w każdej sytuacji, którą przyniesie Ci życie nie przestawaj być człowiekiem – Zaufaj Panu!

ks. Ryszard Iwanowski

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net