21.07 2012

Uśmiech z nieba


W sobotę 21 lipca 2012 Niepoględzie obchodziło swoje święto. Nad Jezioro Głębokie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi oraz goście z terenu gminy Dębnica Kaszubska i gmin ościennych. Pierwszym punktem obchodów była Msza na Wodzie sprawowana już po raz piąty.

Po dwutygodniowych ulewach i burzach (a trzeba zaznaczyć, że deszcz padał jeszcze tego samego dnia rano) zebranych przywitała piękna, słoneczna i bez kropli deszczu pogoda. To był prawdziwy uśmiech z nieba przesłany zebranym przez błogosławionego Jana Pawła II. I było tak nie tylko w przenośni bowiem zawieszony na budynku elektrowni wodnej portret uśmiechniętego Błogosławionego dosłownie tonął w słonecznych promieniach. A kiedy zebrani wsłuchiwali się w słowa Jana Pawła II – odtwarzane z płyty – „wypłyń na głębie”, nad taflą jeziora zatańczył wiatr jakby powiew Ducha Świętego. „Widać, że Bł. Jan Paweł II naprawdę wybrał sobie to miejsce” – stwierdził celebrujący tę Mszę Świętą ks. Dziekan Sylwester Bąk. Serdecznie dziękujemy ks. Dziekanowi za przewodniczenie naszej modlitwie i obecność; warto wspomnieć, że pierwszą Mszę na Wodzie sprawował również ks. Sylwester Bąk.

Dokładnie tego samego dnia i o tej samej godzinie i w tym samym miejscu, czterdzieści osiem lat temu ówczesny biskup Karol Wojtyła wysiadł z kajaku na brzeg Jeziora Głębokiego, a później przez wieś wraz z innymi uczestnikami spływu Słupią, ruszył w dalszą drogę. Dla upamiętnienia tego wydarzenia mieszkańcy Niepoględzia wybrali ten dzień na swoje święto. I nie jest to jedyny wyraz pamięci o tamtej wizycie; tutaj bowiem mieszczą się społeczne szkoły, które od 1994 roku noszą imię Jana Pawła II, a w ubiegłym roku przed Pałacem w Niepoględziu odsłonięto pomnik Papieża zbudowany z drobnych, dobrowolnych datków składanych przez mieszkańców i osoby chętne wpisać się w to dzieło.

Po zakończeniu Mszy Świętej do pomnika Jana Pawła II ruszyła procesja światła – wraz z zapaloną świecą uczestnicy pozostawiali u stóp Papieża Polaka swoje dziękczynienia i prośby.

Połączeni wspólną modlitwą trwaliśmy dalej we wspólnocie krzepiąc się grochówką z kotła i pląsając przy dźwiękach muzyki. A zabawa była tak udana, że trudno ją było zakończyć mimo, że na zegarze wybiła już trzecia.

Podczas uroczystości słyszeliśmy podziękowania ks. Proboszcza Tadeusza Rybińskiego i pana Wójta Eugeniusza Dańczaka. Były one skierowane do organizatorów tego wydarzenia. Ja chciałbym podziękować przede wszystkim tym, którzy kierując się swoją silną wiarą nie zwątpili, bojąc się, że zmoczy nas deszcz, i byli obecni na Mszy na Wodzie. Dziękuję również pracownikom stowarzyszenia bez, których zorganizowanie tego wydarzenia nie byłoby możliwe. Podziękowania składam panu Zdzisławowi Bojanowskiemu – sołtysowi Gałęzowa i Radnemu oraz panu Markowi Labudda za pomoc w organizacji, panu Rafałowi Knitter za udostępnienie kajaków, panu Andrzejowi Kaczorowi i grupie WOPR za udostępnienie łodzi, reprezentacji orkiestry dętej z Kępic oraz Druhnom i Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepoględziu za zabezpieczenie całej imprezy.

Już dziś kierujemy zaproszenie do udziału w Święcie Niepoględzia za rok – w sobotę 20 lipca 2013.

o.Ryszard Iwanowski

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net