28.07 2014

Niedziela 27 lipca 2014 roku przejdzie do historii: obchody pięćdziesiątej rocznicy pobytu w Niepoględziu bp Karola Wojtyły uświetniła obecność bp Wiesława Śmigla – biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej.

Prawie dwa tysiące wiernych zebranych nad Jeziorem Głębokim w Niepoględziu uczestniczyło w rocznicowej Mszy Świętej pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla.

Dzień zapowiadał się ciepło. Ba, można by nawet powiedzieć gorąco i burzliwie, bo takie były prognozy pogody. Grzmoty słychać było i z prawa i z lewa. Można było się nawet bać o bezpieczeństwo kajakarzy i głównego celebransa, którzy w drodze na miejsce celebracji musieli pokonać ponad dwa kilometry dość pomarszczonej silnym wiatrem tafli jeziora – naprawdę głębokiego! Na szczęście obyło się bez nieprzewidzianych niespodzianek! Najwyraźniej patron tej uroczystości – św. Jan Paweł II czuwał nad całością, a podmuchy wiatru były tylko ożywczym tchnieniem Ducha Świętego.

Czuwanie przed mszą świętą przypomniało zebranym o żywej obecności poprzez świętych obcowanie, papieża Polaka; głos Jego nauczania odtwarzany z płyty brzmiał jak zawsze dostojnie i mądrze. W homilii ks. Biskup Wiesław przypomniał ten charakterystyczny rys osobowości Bp. Wojtyły, który potrafił przybliżać Boga poprzez bycie z drugim człowiekiem. Taki wymiar miały przecież min. spływy kajakowe; także ten Słupią w 1964 roku. Ten wychowawczy wymiar dziedzictwa Jana Pawła II jest istotnym elementem misji jaka nasza szkoła w Niepoględziu stara się realizować już od 20 lat wsłuchując się w świadectwo swojego patrona.

Po zakończeniu mszy świętej, już na brzegu, Ks. Biskup spotkał się z wiernymi na mini pikniku smakując jagodzianki upieczone specjalnie na te okazję przez nasze przedszkolanki. Później była wizyta przy pomniku Jana Pawła II przed szkołą w Niepoględziu oraz wizyta i obiad w szkole.

Dziękujemy jego ekscelencji księdzu biskupowi Wiesławowi za obecność pośród nas w niedzielę 27 lipca br., dokładnie trzy miesiące po kanonizacji św. Jana Pawła II; to było piękne dziękczynienie, w którym uczestniczyli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale przybysze ze wszystkich  stron, od Bytowa po Słupsk. Składamy podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości: pani Katarzynie Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego oraz funkcjonariuszom Straży Parku, panu Rafałowi Knitter i Marianowi Batóg za udostępnienie kajaków i tym wszystkim, którzy wzięli udział w kajakowej asyście podczas procesji, strażakom ochotnikom z jednostek w Budowie i Niepoględziu, panom Zdzisławowi Bojanowskiemu i Markowi Labudda za organizacyjne wsparcie na wielu frontach, i oczywiście pracownikom Stowarzyszenia SPERANDA, którzy przyjęli na siebie cały organizacyjny ciężar. Te podziękowania składam w imieniu księdza proboszcza parafii Budowo Tadeusza RYBIŃSKIEGO, wójta gminy Dębnica Kaszubska Eugeniusza DAŃCZAKA i własnym – ma się rozumieć!  

I na koniec jedno słówko do mieszkańców Niepoględzia i Gałęzowa – dziękuję tym, którzy w naszej uroczystości uczestniczyli – kolejny raz, zawsze w poczuciu wspólnoty, która umie razem się modlić i razem, dla wspólnego dobra pracować! Nad tymi, których brakowało – pomilczę tylko, bo swoją nieobecnością powiedzieli wystarczająco.

o. Ryszard Iwanowski  

 

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net