18.01 2016

Niepoględzkie jasełka 15 – 16 stycznia 2016

pt. Gdzie jest nasze Betlejem czyli Święta w sołectwie Pacanowo

tak łatwo przychodzi nam ranić innych, tak łatwo lekceważymy się nawzajem jak gdyby drugi człowiek był niepotrzebnym meblem w naszym składziku, tak szybko przemijamy, odchodzimy – zostają tylko buty i telefon głuchy”. I tylko JEZUS trwa wiecznie, a w Nim żyją Ci, którzy Go poznali i przyjęli.


Czasami narzekamy, że najpiękniejsze święta Bożego Narodzenia zostały strasznie skomercjalizowane. Tymczasem ledwo w kościołach zabrzmi po raz pierwszy „spuśćcie nam na ziemskie niwy” rusza lawina spotkań opłatkowych, zakładowych i wiejskich imprez „świątecznych” i innych związanych z tym wydarzeń – choinkę w domu tez ubieramy przynajmniej tydzień wcześniej! Skutek jest taki, że kiedy przychodzi ten właściwy czas radości, mamy już „dość świętowania” narodzin Jezusa.

W Niepoględziu jesteśmy jednak tradycjonalistami; na świętowanie zapraszamy w tradycyjnym czasie Bożego Narodzenia, kiedy trwa blask tej jedynej i niepowtarzalnej Gwiazdy. Tak było i w tym roku: w piątek i w sobotę szkolna społeczność przyjmowała przyjaciół szkoły, rodziców i mieszkańców naszych wsi, absolwentów i tych, którzy znaleźli czas by być razem z nami. Niepoględzkie jasełka, które poprzez swoją formułę nawiązują do aktualnych zdarzeń i sytuacji, stały się wydarzeniem kulturalnym w regionie; w tym roku obejrzało je łącznie prawie 750 osób, a przy świątecznym stole w piątek wieczorem zasiadło wspólnie ponad 140 osób. Szkolny Bal Karnawałowy, otwarty nie tylko dla uczniów szkół, ale także dla najmłodszych mieszkańców i absolwentów szkoły trwał całą sobotę: atrakcje i paczki przygotowała Rada Rodziców pod wodzą przewodniczącej pani Małgorzaty Cyry dzięki funduszom zebranym podczas Balu Charytatywnego w listopadzie ubiegłego roku.

Wszystkie te wydarzenia gościł niepoględzki SPICHLERZ, którym aktualnie opiekuje się stowarzyszenie SPERANDA; miło słyszeć wyznania tych, którzy kiedyś, w czasach pegeerów tutaj pracowali: „jak dobrze, że uratowaliście ten obiekt”, „to wspaniała sprawa, że jest i dalej służy mieszkańcom”.

Na scenie, którą urządziliśmy na najwyższej kondygnacji Spichlerza, podczas jasełek wystąpiło pięćdziesięcioro aktorów-amatorów, uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niepoględziu. Akcja rozgrywała się w sołectwie Pacanowo – ale wcale nie mieszkał tam Koziołek Matołek!


Jak to w każdym sołectwie bywa, najważniejszy jest SOŁTYS – wspaniałą kreację tej postaci zaprezentował KAROL BORODZIUK. Poplecznikami sołtysa w jego knowaniach byli GOSPODARZE: PAWEŁ PAŁUBICKI, ŁUKASZ STANIEK, FILIP GRZYBOWSKI, ADAM CYBULSKI. Opozycyjnej grupie GOSPODYŃ przewodziła DARIA CHRYSTOFIAK, a murem stali za nią: MONIKA MALEK, NATALIA SMUTEK, DAGMARA ŻYTOWIECKA, KLAUDIA SMUTEK, IZA GRZONKA, SARA STRYCHALSKA. Historię opowiadali i morał snuli NARRATORZY: JULKA MAC, MARTA SEWERYNIUK,  SZYMON WOLNY. jak w każdej wsi, tak i tu, nie mogło zabraknąć lokalnego MĘDRCA, którego zagrał AARON WANTOCH REKOWSKI. Na wiejskie losy wpływ miała historia WĘDKARZA WALDUSIA – WIKTOR STRYCHALSKI ze ZŁOTĄ RYBKĄ – DARIA ORŁOWSKA. A skoro była rybka to pojawili się też KŁUSOWNICY, takie wiejskie rozrabiaki – KUBA STANISŁAWEK, ADAM SKWARA I DANIEL ORŁOWSKI. Dyscyplinować próbowała ich STRAZ RYBACKA – SEBASTIAN ZERNEK. Ważną role do odegrania w tej histori miała szkoła: PANI DYREKTOR – MAGDA PELA oraz NAUCZYCIELE – BASIA PRZYDATEK, KACPER MICHALAK i WIKTOR MŁYNARCZYK. Towarzyszyły im UCZNIOWIE: SARA NOWICKA, KUBA WOLNY, ADRIANNA KOMAR, KRYSTIAN KROPIDŁOWSKI, KUBA BŁAŻEJEWSKI, BARTOSZ WOLNY, JACEK TOMASZEWSKI, JULKA CYBULSKA, PAULINA MAKUCH, NICOLA STACHOWIAK, SANDRA MRÓZ, MARTYNA STANISŁAWEK. Nad całością czuwały ANIOŁKI: JULKA PAŁUBICKA, NICOLA MASZK, WERONIKA BĄK, OLIWIA GIERCZYŃSKA, VICTORIA CYRA, DOMINIKA BIALOWICZ. W role EMIGRANTÓW, których wzięto za uchodźców wcielili się: DAMIAN MŁYŃSKI, KUBA KWIDZYŃSKI, IGOR STACHOWIAK, WIKTORIA STACHOWIAK, NICOLA KLOSKOWSKA, KASIA LIS. I na koniec najważniejszą rolę JEZUSKA  zagrał KRYSTIAN ORŁOWSKI.

Chór tworzyli wszyscy aktorzy; partie solowe wykonali: JULKA MAC, MARTA SEWERYNIUK, VICTORIA CYRA, DAGMARA ŻYTOWIECKA, SZYMON WOLNY, IZA GRZONKA, JULKA PAŁUBICKA, DARIA CHRYSTOFIAK. MUZYKA: PAWEŁ PRZYBYŁO, ŚWIATŁO I DŹWIEK: MARCELI WOLNY, STROJE I CHARAKTERYZACJA: JAGODA GROBELNA PYTKOWSKA, GABRIELA CHRYSTOFIAK, MONIKA CZEPANIS, ASIA WŁODARSKA, BEATA JANUSZKIEWICZ, SCENARIUSZ I REŻYSERIA: o. RYSZARD IWANOWSKI

ZOBACZ ZDJĘCIA: Artur Stefaniuk  

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net