20.04 2016

Dobro dziecka = bezpieczna szkoła

     Rozpoczął się czas zapisów do przedszkoli i szkół; wielu rodziców staje przed dylematem: „gdzie naszemu dziecku będzie najlepiej”. Oczywiście pod słowem „najlepiej” kryje się wiele ważnych treści: dobre wykształcenie, przyjazna atmosfera, dbające o ucznia grono nauczycieli, właściwa współpraca z rodzicami, pomoc i opieka specjalistów, itd.. Można by więc powiedzieć, że dziecku będzie najlepiej tam gdzie jest - pod każdym względem bezpiecznie.

     W tym momencie rozważań rodziców dylemat jeszcze bardziej rośnie i przestrasza bo ciągłe eksperymentowanie przy systemie oświaty nie daje poczucia stabilności, spokoju i jasnej perspektywy na przyszłość. Mówiąc o niepokojach związanych ze zmianami w oświacie nie myślę tylko o płaszczyźnie krajowej lecz także o tej bliższej, gminnej; dębnickie gimnazjum przestaje istnieć w obecnym kształcie, a dla szkół w Gogolewie i Motarzynie jawi się perspektywa przyjęcia nowej funkcji wychowawczej względem młodzieży „rozczłonkowanej” z dębnickich dotąd gimnazjalistów. Trzy nowe twory: zespoły szkolno-przedszkolne będą musiały rozpocząć właściwie od podstaw budowanie swojej tożsamości, stylu, zasad, historii. Pamiętam jak szesnaście lat temu podobny proces rozpoczynaliśmy w Niepoględziu. Nie była to prosta praca, niejednokrotnie krytykowana albo nawet wyśmiewana przez różne środowiska; tym bardziej, nowym zespołom życzymy wytrwałości i powodzenia!

     Dziś szkoły w Niepoględziu – z przedszkolem włącznie, to stabilne i sprawne środowisko edukacyjno-wychowawcze, z nowoczesnymi metodami edukacyjnymi, dobrze wyposażone, zatrudniające wykształcona kadrę, a przede wszystkim realizujące program pracy z dziećmi i młodzieżą od przedszkola aż po ukończenie gimnazjum. Tą bezpieczną sytuację dopełnia jeszcze fakt wyjątkowej atmosfery budowanej przez miejsce i ludzi, którzy od lat wkładają całe serce w jak najlepsze przygotowanie dzieci i młodzieży do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Kiedy śledzimy losy naszych absolwentów – jasno widać, że nasza praca nie poszła na marne!

     Już szesnasty rok, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, staramy się by nasze przedszkole i szkoły były przyjazne każdej uczennicy i każdemu uczniowi. Zachęcamy więc rodziców, którym zależy na dobru swoich pociech – zarówno najmłodszych jak i gimnazjalistów, byście skorzystali z naszego doświadczenia i pozwolili Waszym dzieciom rozpocząć lub kontynuować przygodę z bezpieczną szkołą właśnie w Niepoględziu. Nasza placówka jest z pewnością konkretną alternatywą wobec szkół gminnych. Tutaj Wasze dziecko nie „zniknie” w tłumie i nie stanie się numerem w dzienniku; u nas będzie ono indywidualnym podmiotem – zawsze najważniejszym uczniem, dla którego uczynimy wszystko by wyrosło na wielkiego człowieka.

  1. Ryszard Iwanowski

 

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net