19.10 2016

Błękitna Szkoła we Władysławowie

Dzień I

 Szesnastka uczniów klasy III gimnazjum wzięła udział w Błękitnej Szkole we Władysławowie.  Dziś uczestniczyliśmy w zajęciach z Panią Małgosią specjalistą entomologiem, która opowiedziała nam o swoich podopiecznych owadach oraz zabrała nas na wycieczkę do pobliskiego lasu. Choć pora roku -jesień dla owadów  to pora nieodpowiednia, udało nam się złapać parę okazów. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek i poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat świata owadów.

Dzień II

Dziś nasi gimnazjaliści będący w Błękitnej Szkole od rana intensywnie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych. Pierwsze zajęcia z Panią Lucynką  były odnośnie papieru czerpanego. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy odnośnie papieru, celulozy i produkcji papieru. Ale największą frajdą było wykonanie papieru czerpanego, pochłonęła nas to praca bez reszty. Każdy z nas wykonał kartkę papieru, którą własnoręcznie odcedził, wysuszył i zabrał sobie na pamiątkę. Produkcja papieru  z surowców wtórnych to super pomysł na oszczędzanie drzew. Aby wyprodukować 1 tonę papieru musimy wyciąć 17 drzew.

Po objedzie uczestniczyliśmy w zajęciach z oceanografii. Wyruszyliśmy wzdłuż brzegów morza do Zatoki Puckiej. Dowiedzieliśmy się informacji dotyczących historii Morza Bałtyckiego oraz najważniejszych informacji charakterystycznych dla tego zbiornika morskiego. Ryby, ssaki, skorupiaki i roślinność morska oraz rozpoznawanie muszli pozwoliła nam sprawdzić wiedzę w praktyce.

Dzień III

W środę od rana grupa naszych gimnazjalistów odwiedziła Hel, Fokarium i Muzeum Morświna.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Helskie Fokarium  i uczestniczyliśmy w zajęciach z pracownikami Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym tematem były ssaki Bałtyku w szczególności foki. Poznaliśmy biologię i fizjologię  tych ssaków. Następnie uczestniczyliśmy w karmieniu oraz szkoleniu medycznym podopiecznych Helskiego Fokarium. Odwiedziliśmy Dom Morświna oraz wysłuchaliśmy informacji charakterystycznych dla tego gatunku. Mimo zimnej pogody i wiatru Hel zrobił na nas niesamowite wrażenie. Urok tego miejsca, wpłynął pozytywnie na nasze samopoczucie.

Dzień IV

W czwartek obudziło nas piękne słońce. Rozpoczęliśmy ten dzień od zajęć z panią Lucyną, która zabrała nas na wycieczkę brzegiem morza. Rozpoznawaliśmy trzy strefy wydmowe: biała, szarą i nadmorską i dodatkowo nauczyliśmy się rozpoznawać roślinność charakterystyczną dla każdej z tych  stref. Poznaliśmy i naocznie widzieliśmy wybrzeże klifowe – klif Chłapowski. Kolejnym etapem naszej wyprawy był Rezerwat Przyrody - Dolina Chłapowska- szliśmy charakterystycznym wąwozem , starając  się rozpoznawać gatunki charakterystycznych roślin dla tego ekosystemu. Dotarliśmy do miejscowości Chłapowo, gdzie mieliśmy spotkanie z bursztynnikiem.  Odwiedziliśmy prawdziwy warsztat bursztynnika i wysłuchaliśmy cennych informacji dotyczących jantaru. Klaudia Fedoruk uczestniczyła przy pomocy mistrza i szlifowaniu bursztynu i w nagrodę obdarowana została pięknym okazem oraz okrzyknięta szczęśliwym człowiekiem według legendy bursztynu.

Po południu uczestniczyliśmy w spotkaniu z ornitologiem. Wyruszyliśmy w teren z lornetkami w poszukiwaniu i rozpoznawaniu charakterystycznych ptaków jesieni i nadmorskiego terenu. Zwieńczeniem dnia był udział w prelekcji dotyczącej sów. Poznaliśmy cechy  charakterystyczne dla gatunku sów, biologię i ich ekologię.

To co dobre bardzo szybko się kończy. Dziś kończy się nasz aktywny udział w zajęciach przygotowanych przez Błękitną Szkołę we Władysławowie. Jutro wracamy do domu, zabieramy ze sobą wiedzę, doświadczenia, staliśmy się mądrzejsi i zdobyte informację wcielimy w życie.

W tym  miejscu bardzo dziękujemy Pani Lucynie Bizewskiej i Patrycji Boszke za wspaniałe przygotowanie i zorganizowanie zajęć edukacyjnych w których uczestniczyła nasz szesnastoosobowa grupa. Dziękujemy WFOŚiGW w Gdańsku za współfinansowanie naszego tygodniowego pobytu w Błękitnej Szkole. Wszystkim pracownikom i osobą dzięki którym nasz pobyt był wspaniały serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy klasa III Społecznego Gimnazjum im: Jana Pawła II w Niepoględziu wraz z opiekunami Panią Beatką i Basią.

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net