17.10 2016

„POKOCHAJMY DRZEWA” - udział w akcji  Święto Drzewa

W poniedziałek 17 października br.  dzieci z grup  4-latków, 5-latków i 6-latków odwiedziły Gospodarstwo Szkółkarskie w Jutrzence, aby uczcić Święto Drzewa. Szkółka leśna należy do Nadleśnictwa Bytów, a opiekuje się nią już 18 lat leśniczy, Pan Krzysztof Borowski.

W szkółce wysiewa się nasiona pochodzące z najpiękniejszych drzewostanów i hoduje się z nich sadzonki, które wykorzystuje się do odnowień i zalesień.

Zanim założy się nową uprawę wykonuje się badanie zapędraczenia gleby, żeby upewnić się, że wzrastającym sadzonkom nie zagrażają owady żerujące na korzeniach, głównie pędraki. Ponieważ do ich zwalczania nie wolno używać środków chemicznych, wykorzystuje się do tego celu hodowane w szkółce świniodziki, które zjadają pędraki.

Pracownicy troskliwie opiekują się każdą uprawą, na której może rosnąć nawet 800 tys. sadzonek. Oprócz drzewek iglastych i liściastych hoduje się krzewy, które są pokarmem dla ptaków i dzików.

Spotkanie w szkółce zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami, które przygotowali nam pracownicy. Dziękujemy  Panu  Krzysztofowi Borowskiemu za  przekazanie cennych informacji.

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net