31.03 2017

Gimnazjaliści w kinie...

W miniony piątek 31 marca uczniowie Gimnazjum obejrzeli w słupskim Multikinie biograficzny film o życiu i twórczości Marii Skłodowskiej –Curie.

Uchodziła za oschłą i pragmatyczną damę w czerni, której największą pasją była nauka. W laboratorium spędziła większość swojego życia. Była niezwykle zaangażowaną wykładowczynią, pewną siebie i piękną kobietą, kochającą żoną, troskliwą matką i oddaną siostrą.

Pamiętamy, że była słynną odkrywczynią i przyznano jej Nagrodę Nobla dwukrotnie – odkrycie radu i polonu  a jej badania okazały się przełomowe dla fizyki, chemii i medycyny. Zostaje pierwszym człowiekiem, który otrzymał Nobla dwukrotnie, jednym z zaledwie czterech, i po dziś dzień jedyną osobą, która otrzymała tę nagrodę z dwóch różnych dziedzin w naukach przyrodniczych (fizyki i chemii).

Scenariusz autorstwa Marie Noëlle i Andrei Stoll koncentruje się na latach, które upłynęły pomiędzy zdobyciem pierwszej i drugiej Nagrody Nobla. Ewolucję, jaką przeszła badaczka, przeszkody, które musiała pokonać – zarówno w świecie zewnętrznym, jak i we własnej psychice – oraz relacje z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Maria była osobą, która uwielbiała pływać w czasach, kiedy mało która mieszczanka to potrafiła, troskliwą matką, która stawiała na rozwój intelektualny, ale także sportowy swoich córek, a do tego żoną, dla której małżeństwo  z Piotrem Curie stanowiło unię dusz dwójki pasjonatów, dzielących się wszystkim i współpracujących ze sobą na każdym polu – w domu i w laboratorium.

Barbara Zdyb

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net