27.10 2017

„Błękitna Szkoła„   Władysławowo

Uczniowie klasy III Gimnazjum od 23 października rozpoczęli tygodniowy pobyt w Błękitnej Szkole we Władysławowie. Mimo jesiennej aury pierwsze zajęcia odbyliśmy w terenie z Panem Adamem Michalakiem ornitologiem  obserwując ptaki charakterystyczne dla krajobrazu morskiego: kormorany, mewy- mewa blada, kawki , sójki, gołębie… Drugiego dnia robiliśmy papier czerpany z surowców wtórnych. Świetna zabawa a przy tym podnoszenie świadomości ekologicznej w wykorzystaniu papieru i jego marnotrawstwie  choć po części uświadomił naszym gimnazistom aktualną sytuację. Tworzenie kartek papieru czerpanego i jego dekorowanie to burza pomysłów naszych gimnazjalistów. Po południu zajęcia z herpetofauny i suvivaru  dostarczyły nam ogrom pożytecznych wiadomości  przyrodniczych. Był też czas na sprawdzenie swoich umiejętności  strzelając  z łuku .

W środę wczesnym porankiem wyruszyliśmy na Hel na zajęcia w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. profesora  Krzysztofa Skóry. Obserwacja żywych fok, zapoznanie się z biologią tych gatunków przybliżył naszej grupie cennych  informacji na temat morświnów, waleni  i innych gatunków Morza Bałtyckiego .Odwiedziliśmy  Muzeum Morświna.

Czwartkowy poranek przywitał nas słoneczną pogodą i zajęciami związanymi z dendrologią. Dokonaliśmy szacunkowych pomiarów wysokości i wieku drzew , oraz poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat drzewa i drewna. Quizy i zgadywanki podsumowały nasze zajęcia i naszą wiedzę. Po południu pod okiem Pani Małgorzaty Mizgalskiej  bawiliśmy się w detektywów i  z wypluwek sowich wydobywaliśmy kości ofiar. Korzystając z klucza określaliśmy gatunek i nazwę odkrytych  kości.

Super zajęcia !!!

W piątek nasz pobyt dobiegł końca to co dobre szybko mija, ale wspomnienia i wiedza którą zdobyliśmy pozostanie w nas na długo…..

Dziękujemy Pani Lucynie Bizewskiej  i Pani Patrycji  Boszke za zorganizowanie tak wspaniałych zajęć. W tym miejscu  cała grupa składa podziękowania Wojewódzkiemu Funduszowi  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za umożliwienie nam pobytu w Błękitnej Szkole we Władysławowie. Dziękujemy pracownikom Instytutu Morskiego na Helu  za lekcję biologii oraz obcowania z  fokami. 

Barbara Zdyb, Beata Januszkiewicz  wraz z klasą III Gim

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net