23.05 2019

Żywa lekcja przyrody

W miniony czwartek uczniowie Naszych Szkół uczestniczyli w niecodziennej lekcji przyrody. Skorpiony i pajęczaki zdominowały lekcję- a ciekawość uczniów przelała się na ilość zadawanych pytań i zainteresowanie żywymi okazami.

W czasie wędrówek leśnych  mamy okazję "wpaść" w sieci pajęcze rozpostarte miedzy gałęziami krzewów lub drzew. Czasami, robiąc porządki w domu znajdujemy pajęczynę rozpostartą gdzieś za szafą lub rozpiętą w kącie pokoju. Budowniczymi tych sieciowatych konstrukcji są pająki. Te najczęściej ciemno zabarwione zwierzęta, mimo pozornego podobieństwa do owadów mają nieco inną budowę. Ciało pająków zbudowane jest z dwóch części: przedniej - głowotułowia i tylnej - odwłoka. Pająki mają na głowotułowiu cztery pary odnóży krocznych.

W pobliżu otworu gębowego, znajdują się specjalne odnóża nazwane szczękonóżami i nogogłaszczkami. Szczękonóża mają kolce jadowe, które służą do chwytania, wpuszczania jadu i obezwładniania ofiary. Nogogłaszczki są narządami dotyku - pełnią więc podobną funkcję jak czułki owadów. Większość pająków ma cztery pary oczu. Pająki mają na końcu odwłoka gruczoły produkujące lepką wydzielinę, która wysychając tworzy nici. Nici te są wykorzystywane nie tylko do budowy sieci łownych, ale także gniazd i kokonów. Z pająkami spokrewnione są  skorpiony oraz roztocze. Skorpiony choć spokrewnione z pająkami różnią się od nich budową zewnętrzną. Rzucającą się w oczy cechą jest obecność dużych nogogłaszczków zaopatrzonych w potężne szczypce oraz kolca jadowego na końcu ciała.

Niecodzienne lekcja przyrody to doskonałe połączenie teorii z praktyką, a bez tego każdy przyrodnik nie może się obejść.

Dziękujemy Agencji Impresaryjno Artystycznej „Klaps Art” za przyjazd i lekcję

Uczniowie Społecznej Szkoły w Niepoględziu

 

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net