06.07 2011

Niedziela 17 lipca - odsłonięcie pomnika JPII


Niedziela 17 lipca br. będzie dniem obchodów 47 rocznicy pobytu biskupa Karola Wojtyły w Niepoględziu. Tradycyjnie świętowaliśmy ten dzień sprawując Mszę Świętą na Wodzie – nad Jeziorem Głębokim, w miejscu gdzie podczas spływu kajakowego Słupią, 21 lipca 1964 roku przyszły papież wysiadł na brzeg. W tym roku zapraszamy wszystkich przed szkołę w Niepoględziu, gdzie o godzinie 17.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II.
Szkoła w Niepoględziu przyjęła imię Jana Pawła II 4 listopada 1994 roku, jako druga szkoła na Pomorzu i dziewiętnasta w Polsce. Przykład Papieża Polaka oraz Jego nauczanie były i są siłą, dzięki której lokalna społeczność oraz grono licznych przyjaciół Niepoględzia, uchronili tę placówkę przed likwidacją i uczynili ze szkoły nie tylko centrum edukacji i wychowania młodego pokolenia, ale także ośrodek aktywizacji społecznej i kulturowej naszego regionu.
Inicjatywa budowy pomnika z drobnych datków osób indywidualnych, grup i instytucji narodziła się po śmierci Jana Pawła II. Tak budowany pomnik jest  nie tylko wyrazem dziękczynienia za dar tego wielkiego i ważnego pontyfikatu, ale miał przypomnieć zdrową zasadę solidarności, której uczył Jan Paweł II, wskazując, że umiejętność dzielenia się nawet tym „niewiele” co posiadamy, pozwala wspólnie tworzyć rzeczy ważne i piękne.
Pomnik Jana Pawła II w Niepoględziu stanie pośrodku papieskiego szlaku kajakowego na rzece Słupi. Staje się on  w ten sposób szczególnym łącznikiem wszystkich dziesięciu gmin, przez które w 1964 roku płynął Słupią ówczesny bp Karol Wojtyła. Wyrażamy nadzieję, że od tego roku każda trzecia niedziela lipca będzie wspólnym świętem mieszkańców wszystkich dziesięciu gmin, które łączy papieski szlak na Słupi.
Odsłonięcie pomnika w Niepoględziu da początek akcji pod hasłem  – „Człowiek człowiekowi bratem”, której głównym celem będzie realizacja testamentu Jana Pawła II, szczególnie w aspekcie nauki społecznej. Jest przecież wiele inicjatyw na terenach wiejskich, które potrzebują wsparcia i to na różnych płaszczyznach. Wszyscy, którzy dokładają swoją cegiełkę do budowy pomnika Jana Pawła II w Niepoględziu stają się w ten sposób inicjatorami dobra, które będzie kontynuowane.
Uroczystość rozpocznie się w niedzielę 17 lipca o godzinie 17.00. Montaż słowno-muzyczny , który stanowić będzie oprawę tego wydarzenia przygotowują uczniowie i absolwenci Społecznych Szkół im. Jana Pawła II w Niepoględziu. Mszę Świętą odprawi Jego Ekscelencja Ks. Bp Piotr Krupa. Wszystkich gorąco i serdecznie zapraszamy.
Aktualną listę ofiarodawców znajdziecie Państwo na naszej stronie: „Dziękujemy Janie Pawle II”.

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net