27.07 2011

Zostań z nami Janie Pawle II!


W 47 rocznicę pobytu Bp Karola Wojtyły w Niepoględziu, odsłoniliśmy pomnik tego wielkiego Polaka i Papieża przed naszą szkołą. Była to okazja byśmy stanęli przed Bożą Opatrznością z głębokim dziękczynieniem za dar osoby Jana Pawła II. Choć wielu z nas nigdy nie spotkało się z Nim osobiście to wszyscy czujemy w głębi serca prawdziwą bliskość i wyjątkową więź z Janem Pawłem II. Nasz pomnik papieża - patrona naszych szkół w Niepoględziu wyraża tę solidarność uczuć, której źródłem jest życie i nauczanie Papieża Polaka; Jan Paweł II dodawał nam sił i podtrzymywał nadzieję, dzięki której nie zwątpiliśmy w wielu trudnych i po ludzku beznadziejnych sytuacjach.

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II przewodniczył Bp Piotr Krupa – biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. Wśród przybył licznie mieszkańców widać było łzy wzruszenia kiedy opadające powoli zasłony odkrywały postać Jana Pawła II. Nie zabrakło wielu ciepłych recenzji i pochwał dla autora rzeźby pana Jarosława Urbańskiego; z ust Ks. Bp Piotra padły słowa: „tak pięknego pomnika jeszcze nie widziałem”.

Pomnik przedstawia postać Jana Pawła II w naturalnej wielkości, z dzieckiem, które próbuje, stając na palcach  dosięgnąć świętości Papieża. Prawą ręką Papież dotyka głowy dziecka,  jak gdyby chciał je wesprzeć i umocnić swoją siłą. Lewa ręka papieża wyciągnięta jest w geście ofiarowania w stronę tych, którzy stoją z dala - może zawstydzeni, zalęknieni, zniechęceni, itp.. W zależności od miejsca, z którego spoglądamy na pomnik, zmienia się wyraz twarzy Papieża. Obok pomnika Jana Pawła II rośnie sosna  przekazana przez Nadleśnictwo Bytów, wyhodowana z nasion poświęconych przez Benedykta XVI podczas Mszy Świętej w Warszawie 26.05.2006 r., a zasadzona w tym miejscu podczas święta szkoły 6 listopada 2006 roku.
Tradycyjnego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Dębnica Kaszubska Eugeniusz Dańczak, Zdzisław Kołodziejski, który 18 maja 2005 roku jako ówczesny starosta słupski wmurował pod pomnik kamień węgielny, Andrzej Kaczmarczyk Wiceprezydent Słupska, Renata Kulik przedstawiciel Kuratorium Oświaty oraz Małgorzata i Andrzej Leman jako reprezentanci mieszkańców gminy.  
Wśród licznie zebranych na uroczystości gości i mieszkańców naszego regionu, ważną grupę stanowili uczestnicy spływu kajakowego papieskim szlakiem Słupią, którzy przemierzyli ten sam odcinek, którym w lipcu 1964 roku płynął Bp Karol Wojtyła. Organizatorem spływu był Związek Miast i Gmin Dorzecza Słupi i Łupawy.   

Rozpoczęliśmy budowę pomnika wdzięczności z drobnych datków, które składały osoby indywidualne, grupy i instytucje.  Choć dziś odsłaniamy pomnik Jana Pawła II to nie zamykamy grona jego fundatorów. Ciągle jeszcze można dołączyć do tych, którzy wyrażając swoją pamięć i wdzięczność Papieżowi Polakowi, chcą ją utrwalić i urzeczywistnić poprzez wspieranie dobrych inicjatyw. Aby ten pomnik - symbol żył, inicjujemy dziś akcję „człowiek człowiekowi bratem”. Fundusze wpłacane na ten cel pozwolą zebrać brakująca kwotę wydatkowaną na budowę pomnika, wesprą nasze szkoły oraz pozwolą na nowe działania mające na celu wsparcie inicjatyw na terenie wsi,  takich jak nasze - popegeerowskich.

Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy składając swoje dary na pomnik stali się współautorami dzisiejszego święta. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom uroczystości. Niech błogosławiony Jan Paweł II  czuwa nad tym miejscem i dalej nam błogosławi!
            o. Ryszard Iwanowski

Copyright © 2002 - 2023 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net