15.08 2011

Radosne dziękczynienie w Gałęzowie


Gałęzów to niewielka wieś – łącznie około 250 mieszkańców. Od lat obchodzi swoje święto w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia NMP – 14 sierpnia. Obok radosnego festynu i zabawy głównym elementem świętowania jest dziękczynienie Bogu za dary lasów, pól, jezior, łąk i sadów, które mieszkańcy składają przez ręce Maryi Matki Jezusa.

Tradycją tego święta jest procesja z figurą Matki Boskiej Królowej Wszechświata, przystrojonej kwiatami, ziołami i kłosami zbóż. W tym roku procesja wyruszyła z kościoła w Niepoględziu o godzinie 14.30. O 15.00 na terenie sportowo-rekreacyjnym w Gałęzowie rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Jan Gilmajster z Dębnicy Kaszubskiej.  Tradycyjne błogosławieństwo przyniesionych przez uczestników bukietów połączone było z prośbą o dalsze błogosławieństwo dla naszych lasów, pól, jezior, łąk i sadów – które ciągle dają mieszkańcom całej naszej gminy pożywienie i codzienny chleb.

We Mszy Świętej uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Gałęzowa i Niepoględzia, ale także goście z terenu całej gminy oraz dalszych zakątków naszego regionu. Nie zawiedli i w tym roku nasi przyjaciele „harlejowcy”, którzy na swoich wspaniałych maszynach asystowali Maryi podczas procesji. Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Niepoględzie.
    Wyjątkowym darem tego dnia była słoneczna pogoda, która pozwoliła na radosne świętowanie do późnej nocy.

Copyright © 2002 - 2016 Stowarzyszenie Speranda - niepogledzie.pl
Projekt i wykonanie - MARCINSKIBA.net